top of page

MAKAT-ANAL BÖLGE HASTALIKLARI

Makat bölgesindeki rahatsızlıklar toplumda sık gözlenir. Bu bölge kişiler için özel bir bölge olduğu kişiler bu sorunu paylaşmazlar, sürekli ertelerler ve bazen bu durum mevcut hastalıkların ilerlemesine yol açabilir. Bu bölgede rahatsızlık duyan birçok kişi, basur ( hemoroid ) olduğunu düşünür ve muayene olmadan, hastalığın ne olduğu tam olarak anlaşılmadan çeşitli ilaç tedavileri kullanır. Aslında makat bölgesinde hemoroid dışında da birçok hastalık olabilir ve bu hastalıkları yaygın kullanılan kremlerle iyileşmeyebilir. Hatta bazen bu bölgede kanser bile görülebilir. Bu sebeple bu bölge hastalıklarında kişinin bir cerraha muayene olması ve mevcut hastalığa göre tedavi planlanması oldukça önemlidir.

Anal bölgede basur ( hemoroidal hastalık ), tromboze hemoroid, makatta yırtık – makatta çatlak ( anal fissür ), anal apse – iltihap, anal fistül, kıl dönmesi, kalın bağırsak kanseri ( rektum kanseri ), bağırsak sarkması ( rektal – anal prolapsus ), gibi bir çok hastalık olabilir. Bu hastalıkların hepsinin tedavisi farklıdır.

 

Bu hastalıkların bazılarında ilaç tedavisi yeterli olurken, bazılarında cerrahi tedaviler gerekebilmektedir. Cerrahi tedavilerde kişiye ve hastalığına göre değişmekle birlikte, lazer tedavileri, klasik cerrahi teknikler uygulanabilir.

bottom of page
Burhan Mayir - DoktorTakvimi.com