top of page

İZSİZ OBEZİTE AMELİYATI

Bu ameliyat yönteminde, göbek içinden yapılan bir kesinden girilen özel aletler yardımıyla tüm işlemler gerçekleştirilir. Aslında tamamen izsiz bir yöntem değildir. Göbek içinden kesi yapıldığı için göbek içinde iz kalmaktadır, fakat göbeğin çukur yapısından dolayı iyileşme dönemi tamamlanınca ameliyat izi bu çukurda kalmakta ve dışarıdan görünen belirgin bir iz olmamaktadır. bu sebeple bu ameliyatlar izsiz ameliyatlar olarak adlandırılmaktadır. bu yöntemle safra kesesi ameliyatı, apandisit ameliyatı, bazı bağırsak ameliyatlarıda gerçekleştirilebilir. 

İzsiz obezite ameliyatlarının diğer obezite ameliyatlarından farkı, estetik açıdan çok daha iyi bir sonuç vermesidir. Yapılan ameliyatın kalitesi, ameliyat sonrası iyileşme dönemi benzerdir.

İzsiz obezite ameliyatı yöntemi tüm hastalarda uygun olmayabilir. Bunu belirleyen kriterlerden biri hastanın hastanın göbek kısmının büyüklüğüdür. Göbek yapısı çok büyük, göbek deliği aşağıda yerleşimli olan hastalarda bu ameliyat uygun olmayabilir. Buna yapılacak bir muayene ile karar verilebilir. Bu ameliyatın yapılabilirliğini belirleyen diğer bir kriter ise karaciğer büyüklüğüdür. Eğer çok yağlı ve çok büyük bir karaciğer varsa bu ameliyatı yapmak güç olabilir. 

scarless sleeve İzsiz tüp mide mide balonu gastric by pass obezite mide küçültme

Ameliyat sonrası görünen bir iz yoktur

scarless sleeve İzsiz tüp mide mide balonu gastric by pass obezite mide küçültme
bottom of page
Burhan Mayir - DoktorTakvimi.com